foamy big blue waves in a clear summer day

Morze wody do picia

Każdy metr sześcienny odsolonej wody produkuje półtora litra solanki, która wraca do morza.

Droga do Raju

Izraelczycy są zadowoleni, gdyż posiadają ogromne ilości krystalicznie czystej wody. Mogą korzystać z niej do woli: pić, poić zwierzęta, nawadniać pola, a nadwyżkę eksportować. Jak to możliwe, skoro państwo żydowskie zlokalizowane jest na terenach półpustynnych? Co więcej, dostęp do warstw wodonośnych od lat stanowi zarzewie konfliktu z Palestyną i innymi państwami Bliskiego Wschodu, przez które przepływa Jordan.
 
Rozwiązaniem okazała się technologia „odwróconej osmozy”. Izraelczycy pobierają wodę z Morza Śródziemnego i „zamieniają ją” w zdatną do picia. Wzdłuż wybrzeża zbudowali nowoczesne zakłady produkcyjne, które w kilkadziesiąt minut są w stanie pozbawić ją soli. Za pomocą wysokiego ciśnienia wymuszają różnicę stężeń roztworu. W rezultacie bardziej słona woda wraca do morza, natomiast słodka, oczyszczona także z wirusów oraz bakterii, zostaje wzbogacona o minerały i odprowadzona do sieci wodociągowej. Obecnie zaspokaja osiemdziesiąt procent potrzeb Izraela.
 
Czy zatem metoda „odwróconej osmozy” to prawdziwe antidotum na problemy współczesnego świata? Niekoniecznie. Po pierwsze, stosowane dziś technologie są kosztowne, na ich wykorzystanie mogą pozwolić sobie jedynie bogate kraje. Po drugie, emitują one do atmosfery szkodliwe substancje i niszczą ekosystem. Każdy metr sześcienny odsolonej wody produkuje półtora litra solanki, a ta wraca do morza.
 
Jednak naukowcy nie poddają się i wciąż udoskonalają technologię. Świat widzi w niej przyszłość dla planety, na której ponad dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Bo chociaż Ziemia ma olbrzymie zasoby wody, które stanowią siedemdziesiąt jeden procent jej powierzchni, to nie można jej pić, gdyż jest słona (około dziewięćdziesiąt siedem procent) lub uwięziona w lodowcach i śniegach. Technologię „odwróconej osmozy” wykorzystuje już dziś ponad setka krajów. Są wśród nich m.in. Chiny, Japonia, USA czy Australia. Wśród nich prym wiodą Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Izrael.
 
Technologii ‘odwróconej osmozy’ przyznaję kolor niebieski, który kojarzy mi się z technologią i innowacją.

Droga do Raju – trzecia część cyklu Raportu Ziemi zabiera czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości Izraela. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi