Matka Boska z Guadalupe - Patronka obu Ameryk

 I być może o to chodziło, aby objawienia doznał Indianin, a kościół wybudował Hiszpan.

Bezimienni
9 grudnia 1531 roku Matka Boska objawiła się Indianinowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi. Chciała, by przekonał hiszpańskich duchownych do budowy świątyni na wzgórzu Typeyac. Katolicki biskup nie uwierzył jednak w słowa Azteka. Trzy dni później doszło do kolejnego objawienia. Na kamienistym, oblodzonym wzgórzu wyrosły róże kastylijskie. Maryja kazała Juanowi zerwać kwiaty i podarować biskupowi. Gdy tak zrobił, na płaszczu Indianina pojawił się wizerunek Matki Bożej. Hiszpanie uwierzyli, świątynię wybudowano, a zdarzenie zostało uznane przez Kościół za najstarsze objawienie Maryjne.
 
Naukowcy wciąż badają obraz. Próbują dowieść, czy jest on cudem, czy też został namalowany ludzką ręką. Poza tym szukają odpowiedzi na wiele innych pytań m.in.
-Dlaczego dzieło nie straciło ostrości barw przez okres ponad 500 lat, skoro nie było utrwalone i zabezpieczane?
-Jak to możliwe, że oczy Maryi mają cechy oka żywego?
-Czy na źrenicy namalowane są wizerunki 13 osób, które były świadkami objawienia, a może jest ich więcej?
 
Tymczasem Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe odwiedza każdego roku ponad 20 milionów pielgrzymów. Po Watykanie jest to drugie, najważniejsze miejsce kultu chrześcijańskiego na świecie. Od 1999 roku Matka Boska z Guadalupe czczona jest jako patronka obu Ameryk.
 
Jaki Kolor przyznaję? Zielony, ponieważ symbolizuje nadzieję i nowe życie.

Bezimienni – pierwsza część cyklu Granice Ziemi,zabiera czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości Meksyku. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również: