Olives trees in the Garden of Gethsemane, Jerusalem.

Oliwki z Ogrodu Getsemani

Spośród wszystkich energii miłość jest najpotężniejsza. Bez niej życie nic nie znaczy.

Droga do Raju
„Zabierz ten kielich ode mnie” – prosił Jezus w Ogrodzie Getsemani. Wiedział, że przyjdą jego wrogowie, przeprowadzą sąd i wydadzą wyrok. Było mu ciężko, ale zaufał. Czy jednak, wypowiadając słowa modlitwy, wspierał się o skałę? A może płakał, klęcząc z opuszczoną głową? Nikt nie wie, jak było naprawdę, choć miliony chrześcijan w myślach przywołują tę chwilę. Wielu przyjeżdża do Jerozolimy, aby spojrzeć na drzewa oliwne niczym na niemych świadków tamtych wydarzeń.
 
W 2012 roku włoscy uczeni jeszcze bardziej rozniecili wyobraźnię pielgrzymów. Narodowa Rada Naukowa (Consiglio Nazionale delle Ricerche) oraz Timber Institute stwierdzili, że osiem prastarych drzew oliwnych rosnących obecnie w Ogrodzie Getsemani może pamiętać Chrystusa. „Jak to możliwe?” – zastanawiał się świat. Minęły przecież ponad dwa tysiące lat. Co więcej, w 70 roku Rzymianie oblegający Jerozolimę powycinali wszystkie oliwki, wykorzystując je do budowy wież oraz machin oblężniczych.
 
Otóż, włoscy naukowcy oświadczyli, że metodą dendrochronologiczną i radiowęglową przeprowadzili datowania trzech oliwek rosnących w Ogrodzie. Z badań wynika, że drzewa mają po dziewięćset lat, a ich korzenie mogą pochodzić z czasów biblijnych. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż analizy DNA potwierdzają, że badane oliwki są bliźniakami i mają jednego rodzica. Innymi słowy, ktoś kiedyś odciął kilka części z korzenia ściętego drzewa i je posadził. Ale kto i kiedy? – rodzi się następne pytanie. Całkiem możliwe, że zrobili to krzyżowcy, którzy między 1150 a 1170 rokiem budowali Bazylikę w Getsemani i przy tej okazji zajęli się również renowacją ogrodu.
 
Wiele kwestii jest niewyjaśnionych, ale jedno trzeba przyznać. Ktokolwiek rozsadził drzewo oliwne, wprowadził pielgrzymów na wyższy poziom wyobraźni i duchowości. Przebywając teraz w Ogrodzie Getsemani, łatwiej im pochwycić szelest liści i zrozumieć słowa Jezusa: „Kogo szukacie?”.
 
Drzewa oliwne z Ogrodu Getsemani otrzymują ode mnie kolor zielony, który symbolizuje życie oraz nadzieję.

Droga do Raju – trzecia część cyklu Raportu Ziemi zabiera czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości Izraela. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi