Matka Teresa

Matka Teresa
z Kalkuty

Mała, skromna zakonnica bez reszty oddana najbiedniejszym z biednych.

Niedotykalni
„Żyłem jak zwierzę na ulicy. Ale umrę jak anioł, otoczony miłością i opieką” miała usłyszeć Agens Gonxha Bojaxhiu od konającego nędzarza, którego wyciągnięto z kanału ściekowego. Choć cierpiał, to przez chwilę był szczęśliwy. Dlatego, że obmyła mu twarz i powyjmowała robaki z jego owrzodziałych ran. Podobną pomoc niosła innym biedakom, którzy wegetowali w slumsach i rynsztokach Kalkuty. A było ich miliony. Mówiła o nich: „Głodni, nadzy, bezdomni, sparaliżowani, ślepi, trędowaci (…) niechciani, niekochani i zaniedbani. Ludzie ci stali się ciężarem dla wszystkich i są przez wszystkich unikani”.
 
Nie mogła przejść obojętnie. Porzuciła kierowanie szkołą, ubrała białe sari i wyszła na ulicę. Zaczęła żebrać o jedzenie, lekarstwa, pomoc, bo nie miała nic. Prócz serca pełnego współczucia, determinacji i ogromnej wiary w Boga. Chodziła od domu do domu, gdziekolwiek ją wpuścili. A z czasem drzwi otwierali wszyscy: Watykan, prezydenci, królowie, dyktatorzy, celebryci. Ci lubiani i nielubiani, poważani i krytykowani przez społeczeństwo. Spotkała się m. in. z Dalajlamą, Ronaldem Reaganem, Indirą Gandhi, Księżną Dianą.
 
Agens Gonxha Bojaxhiu (ur. 26 sierpnia 1910, zm. 5 września 1997) była albańską zakonnicą, znaną na świecie jako Matka Teresa z Kalkuty. Prowadziła hospicja, domy dla chorych na gruźlicę, trąd, AIDS oraz jadłodajnie, domy dziecka i szkoły. W chwili jej śmierci, założone przez nią zgromadzenie Misjonarek Miłosierdzia obsługiwało sześćset dziesięć misji w stu dwudziestu trzech krajach.
 
Otrzymała wiele prestiżowych nagród i oznaczeń m.in. Pokojową Nagrodę Nobla, order Bharat Tatna, Nagrodę Templetona. W 2016 roku została ogłoszona świętą Kościoła Katolickiego.
 
Miała też licznych krytyków i wrogów, którzy „patrzyli jej na ręce”. Dywagowali na temat sposobu wydawania przez nią pieniędzy i pomagania biednym.
 
Matce Teresie z Kalkuty przyznaję kolor czerwony, który symbolizuje miłość, prawdę i cierpienie.

Książka Niedotyklani – druga część cyklu Granice Ziemi, zabiera czytelnika w pordóż po teraźniejszości i przeszłości Indii. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi