Colored border pattern on egypt theme with ancient egyptian deities and occult symbols flat vector illustration

Bogowie Egiptu

Antyczni Egipcjanie wierzyli w ponad ośmiuset Bogów.

 

papierowki w egipcie.jpg

Antyczni Egipcjanie wierzyli w ponad ośmiuset bogów. Wyobrażali sobie ich, jako ludzi z głowami zwierząt lub ptaków. Obecnie, dziewięćdziesiąt procent Egipcjan wyznaje islam, czyli religię, która powstała w VII wieku n.e. Wierzą oni w jednego boga, którego nazywają Allahem. Dziesięć procent współczesnych Egipcjan jest chrześcijanami, w ramach Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, nad którym władzę sprawuje papież aleksandryjski.

 
>> Fragment książki “Papierówki w Egipcie” <<
 
„Papierówki przystały na propozycję Błazna. Postanowiły udawać bogów Egipcjan. Poprosiły Madeleine, aby wymyśliła im jakieś wcielenia.
-Opowiedz o bogini Maat – zaproponował Adrian.
-Egipcjanie przedstawiają ją jako człowieka ze strusim piórem na głowie. To bardzo ważna postać w ich mitycznym świecie – mówiła. – Jej praw muszą przestrzegać wszyscy bogowie, faraonowie i zwykli ludzie. Gdy odejdzie, wówczas zapanuje chaos. Zniszczone zostanie wszystko. Zarówno człowiek i obecny świat, jak też zaświaty. Każdy niegodziwy postępek kaleczy Maat i przybliża koniec ludzkości.
-Czy Pythia mogłaby udawać tę boginię? – zapytał.
Madeleine zmierzyła ją wzrokiem od stóp do głów.
-Bo ja wiem… – odparła z namysłem. – Ma co prawda jakieś piórko na głowie i jest ludzką postacią…
-A najważniejszy z bogów? Powiedz o nim – prosił dalej.
-To Amon Ra, czyli stwórca świata, bóg słońca oraz ładu we wszechświecie. Wierzono, że ma siedemdziesiąt dwie odmienne postaci. Bogini Maat i Bastet, którą jest teraz Anastazja, są jednymi z jego córek.
-Jak wygląda Amon Ra?
-Najczęściej przedstawia się go z dyskiem słonecznym na głowie. Od pasa w górę jest nagi lub ubrany w niebiesko-zieloną koszulką.
-Praktycznie jak nasz Adrian! – krzyknął nagle Muzyk.
-Hmm – westchnęła Madeleine. – Chyba nie mamy innego wyjścia. – Musisz więc siedzieć na tronie, który udekorujemy różnokolorowymi piórami – dodała, zerkając w stronę Adriana. – Bowiem w tej pozycji Ra jest przedstawiany najczęściej.”
 
Bogowie Egiptu otrzymuą ode mnie kolor czarny, który kojarzę z mocną, strachem i złem.

Papierówki w Egipcie, trzecia części cyklu Sztuka Życia I. Papierowe lalki płyną na zaczarowanym statku, który przeprowadza je poprzez przeszłość i teraźniejszość Egiptu.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email
PAPIERÓWKI

Londyn

Rosja

Egipt

Londyn, Rosja, Egipt

O sztuce życia
i twórczości HJK