mao

Mao Zedong - Czerwony Cesarz Chin

Wszyscy panicznie się go bali, a jednocześnie wierzyli jego ideom.

Powrót Cesarza
Mao Zedong (26/12/1893 – 09/09/1976) – twórca i przywódca Chińskiej Republiki Ludowej. Wymordował około siedemdziesięciu milionów ludzi, najwięcej w dziejach świata. Głodził i torturował własny naród, choć ten go uwielbiał oraz czcił niczym boga. -Dla osiągnięcia celu politycznego – twierdził przywódca – można poświęcić w ofierze połowę ludzkości – więc poświęcił. We wrześniu 1949 roku objął władzę w Chinach. Od tego momentu pogrążał kraj we krwi. Nastąpiły masowe aresztowania, morderstwa i terror.
 
Rządy zaczął od kolektywizacji wsi. Chłopi stawiali opór, więc się ich pozbył. Cztery miliony zabił, natomiast sześć zesłał do obozów pracy. Słusznie czy nie? – bez znaczenia. „Gdyby ich nie zabito, lud nie byłby w stanie unieść głowy” – stwierdził. Pod koniec lat pięćdziesiątych wymyślił, że przekształci państwo z zacofanego kraju rolniczego w supermocarstwo przemysłowe. Dlatego zaczęto realizować reformę nazwaną „Wielkim Skokiem Naprzód”. Nie wyszła. Z głodu zmarło czterdzieści pięć milionów ludzi. Chińczycy zjadali korę z drzew, wygrzebywali zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu, jedli własne dzieci… W latach 1965-1969 Mao Zedong przeprowadził „Rewolucję Kulturalną”. Ze studentów i robotników stworzył oddziały czerwonogwardzistów, którzy masowo niszczyli muzea i zabytki. Prześladowali nauczycieli oraz przedstawicieli świata kultury. Zabito wówczas siedemset trzydzieści tysięcy osób.
 
Mao nie kąpał się i nie mył zębów. Przecierany był przez służbę mokrymi ręcznikami. Nosił prosty, znoszony już mundur i połatany szlafrok, pomimo że był bardzo bogaty. Miał kilka zagranicznych kont bankowych, na których zgromadził kilka milionów juanów. Posiadał pięćdziesiąt okazałych willi, własne samoloty i statki, dysponował praktycznie wszystkimi zasobami państwa. Ponadto miał własny harem, w skład którego wchodziły jego pracownice, artystki i modelki, a także młodzi mężczyźni. Jadał wyszukane, przywożone z zagranicy potrawy. Miał cztery żony, które nieustannie zdradzał, czym doprowadzał je do szaleństwa. Dzieci porzucał lub w ogóle się nimi nie interesował.
 
Zmarł 9 września 1976 roku, otoczony boską czcią. Na środku Placu Tiananmen w Pekinie siedemset tysięcy Chińczyków wybudowało mu okazałe Mauzoleum. W szklanej gablocie umieszczono zabalsamowane zwłoki przywódcy, a przed budynkiem ustawiono honorową wartę wojskową. Każdego dnia tłumy wielbicieli oddają mu cześć. Mao Zedong nadal otaczany jest kultem, a wiele osób wciąż modli się do niego.
 
Mao Zedong otrzymuje ode mnie kolor czarny symbolizujący śmierć.

Powrót Cesarza – pierwsza części cyklu Raport Ziemi zabiera czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości Chin. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi