60219_ca_object_representations_media_5405_large

Ocaleńcy - Ludzie, którzy przeżyli. Mimo wszystko.

W 2015 roku oficjalnie uznano system Residential Schools za kulturowe ludobójstwo.

ocaleńcy
Mieli po sześć lub siedem lat, a czasem i mniej. Zostali wyrywani rodzicom z rąk, a następnie zawiezieni do szkół oddalonych o setki albo tysiące kilometrów od domów. Chodziło o to, aby całkowicie zerwały kontakt z rodzinami i otoczeniem. Najpierw pozbawiono ich imion. W zamian otrzymali europejskie lub cyfry. Nie mogli też mówić w ojczystym języku. Potem maltretowano je psychicznie i fizycznie. Bito pejczami, które rozdzierały skórę oraz miażdżyły tkanki, zmuszano do jedzenia własnych wymiocin, wykorzystywano seksualnie, sadzano na krzesłach elektrycznych, celowo zarażano gruźlicą. Głodzono i zmuszano do ciężkiej pracy.
 
Tak wyglądała przymusowa asymilacja tubylców do kultury europejskiej. Przeprowadzano ją pod hasłem “zabić Indianina, ocalić człowieka”. W 1831 roku kolonizatorzy postanowili cywilizować rdzenną ludność. Stworzono sieć stu trzydziestu dziewięciu placówek, tak zwanych Residential Schools, do których trafiały dzieci indiańskie, inuickie oraz metysi.Państwo finansowało, a szkołami zarządzały kościoły, głównie katolicki i protestanci. Ostatnią szkołę w Kanadzie zamknięto w 1997 roku.
 
W 2008 roku Stephen Harper, premier Kanady pierwszy raz publicznie przeprosił za krzywdy wyrządzone dzieciom i ich rodzinom. Powołano też Komisję Prawdy i Pojednania, która zajęła się tragedią Pierwszych Narodów. W 2015 roku oficjalnie uznano system szkolny za kulturowe ludobójstwo.
 
Do szkół trafiło łącznie sto pięćdziesiąt tysięcy indiańskich dzieci. Co trzecie mogło stracić w niej życie. Tych, co przetrwali nazwano the Survivors, czyli Ocaleńcy. Ponieważ przeżyli, mimo wszystko. Jednak całe społeczności rdzennych mieszkańcom kontynentu dotknięte są traumami , które przechodzą z pokolenia na pokolenie, a ich skutkiem są m.in. depresje, nałogi i samobójstwa.
 
W 2021 roku Parlament Kanady ustanowił dzień 30 września oficjalnym świętem tzw. Narodowym Dniem Prawdy i Pojednania, które ma upamiętnić ofiary Residential Schools. Na znak solidarności z pokrzywdzonymi Kanadyjczycy ubierają w tym dniu pomarańczowe podkoszulki.
 
“Ocaleńcom” przyznaję kolor pomarańczowy, jako symbol upamiętniający tragedię przymusowych szkół dla dzieci.

Ocaleńcy – trzecia część cyklu Raport Ziemi zabiera czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości Kanady. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi