Niedotykalni - Ludzie utożsamiani ze świniami.

Wszyscy panicznie się go bali, a jednocześnie wierzyli jego ideom.

Niedotykalni
Około ćwierć miliarda ludzi na świecie uznawanych jest za „nieczystych” i utożsamia się ich z psami, kogutami oraz świniami. Spojrzenie na te osoby i kontakt z ich cieniem wymagają rytualnej kąpieli oczyszczającej. Taki status przypisał im Manu, mityczny praojciec i prawodawca w hinduizmie. Jego „kodeks praw” powstał ok. II w. p.n e – II w.n. e., a stanowi bazę podziału społeczeństwa, który obowiązuje do dziś.
 
Owi „nieczyści” to inaczej „Niedotykalni”, pariasi albo dialici. Konkretnie nazywane są tak osoby, które wykonują prace niegodne ludzi pochodzących z wyższych kast. Mają kontakt ze zwłokami, padliną, krwią, potem, ekskrementami. Są więc rzeźnikami, rybakami, sprzątaczami ulic i latryn, pucybutami, praczkami czy palaczami zwłok.
 
Ponieważ nic nie znaczą, to mniej zarabiają i znacznie dłużej pracują. W praktyce, lekarze nie chcą ich leczyć, policjanci nie wpuszczają na posterunki. Ich dzieci siedzą w szkołach w osobnych ławkach, spożywają posiłki na innych stołówkach, mieszkają w innych akademikach. „Niedotykalni” nie mogą zakładać kont w bankach, wynajmować lokali czy korzystać z publicznych toalet. Ale najgorzej jest na wsiach. Tam gwałcenie kobiet należących do „Niedotykalnych” jest odwieczną tradycją. „Nie zasmakowałeś ziemi, dopóki nie zasmakowałeś dalitek” – taka obowiązuje maksyma. Statystyki podają, że dziewięć na dziesięć zgwałconych kobiet należy w Indiach do „Niedotykalnych”.
 
Choć konstytucja indyjska z 1950 roku zniosła przywileje kastowe, to „Niedotykalni” wciąż są brutalnie dyskryminowani i szykanowani.
 
„Niedotykalnym” przyznaję kolor czarny, który kojarzę ze śmiercią i smutkiem.

Książka Niedotyklani – druga część cyklu Granice Ziemi, zabiera czytelnika w pordóż po teraźniejszości i przeszłości Indii. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi