Traditional mexican Day of the dead altar with sugar skulls and candles

Dia de Muertos Meksykańskie Święto Zmarłych

Dia de Muertos to najważniejsze święto w Meksyku. Przez kilka dni cały kraj świętuje.

Bezimienni
Dia de Muertos jeszcze trwa, a rozpoczęło się o północy trzydziestego pierwszego października. Właśnie wtedy dusze zmarłych dzieci zeszły z nieba, aby spotkać się ze swoimi rodzinami na Ziemi. Dusze dorosłych dołączyły do nich drugiego listopada. W celu godnego przywitania „gości z zaświatów” wybudowano w domach ołtarzyki, które przyozdobiono kwiatami. Postawiono na nich fotografie zmarłych oraz przedmioty, których używali na co dzień. Przyniesiono też pokarm i alkohol. Drogę od drzwi domu do ołtarza oświetlono świeczkami, dzięki którym duchy nie zabłądziły. Drugą część uroczystości stanowi wspólne świętowanie na cmentarzach—pełnych kwiatów, świec, ale także muzyki i śpiewów. „Dia de Muertos” to piękny okres.
 
>>Fragment książki „Bezimienni” I część cyklu Granice Ziemi<<
„-Słyszałam, że to najważniejsze święto w Meksyku – powiedziała Sara.
-To prawda. Przez kilka dni cały kraj świętuje, nie tylko 𝘚𝘢𝘯𝘵𝘦𝘳𝘰𝘴𝘪. Odbywa się wtedy mnóstwo festynów. Już dziś sklepikarze zacierają ręce i uzupełniają ofertę o czarodziejskie amulety czy słodycze w kształcie ludzkich czaszek.
-O co chodzi z tym świętem? – zapytał Neo. – Jest ono chrześcijańskie czy azteckie?
-Pomieszane – uśmiechnęła się, zatrzymując spojrzenie na jego oczach. – Po przybyciu hiszpańskich konkwistadorów połączyło się z pogańskimi wierzeniami ludów zamieszkujących Mezoamerykę, m.in. Azteków, Majów czy Totonaków. W 2008 roku 𝘋𝘪𝘢 𝘥𝘦 𝘔𝘶𝘦𝘳𝘵𝘰𝘴 wpisano na listę UNESCO.”
 
Świętu „Dia de Muertos” przyznaję kolor fioletowy, który symbolizuje tajemniczość i duchowość.

Bezimienni – pierwsza część cyklu Granice Ziemi,zabiera czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości Meksyku. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi