Hindu Ghats

Ganges - Święta Rzeka Hindusów

Ganges skrywa tajemnice życia i śmierci, o których nikt nie mówi.

Niedotykalni
Rzeka Ganges jest święta. Jako ucieleśnienie bogini Gangi, wypływa ze szczytu Góry Meru (siedziby bogów) poprzez splątane włosy Shivy. Ma oczyszczać z grzechów i wyzwalać z cyklu samsary (reinkarnacji). Dlatego Hindusi dokonują rytualnych kąpieli, piją wodę i modlą się do niej. Trzy miliony ludzi każdego dnia. Kilkadziesiąt milionów w trakcie święta Kumbh Mela. Wszystkie miasta zbudowane nad Gangesem są święte.
 
Ganges jest najdłuższą rzeką Indii, mierzy 2700 km. Wypływa z górskich lodowców w Himalajach, płynie przez północe regiony Indii, Bangladesz i kończy bieg w Zatoce Bengalskiej. Cztery tysiące lat temu, w dolinie Gangesu narodziła się indyjska kultura.
 
Ekolodzy biją na alarm, prześcigając się w publikowaniu danych na temat zanieczyszczenia wody.
  • W Gangesie pływa 200 ton niedopalonych ludzkich szczątek. Bakterie Clostridium botulinum wytwarzają jad kiełbasiany, który jest najbardziej zabójczą toksyną na świecie. Paraliżuje układ oddechowy i powoduje uduszenie.
  • Każdego dnia odprowadzanych jest do Gangesu ponad dwieście sześćdziesiąt milionów litrów kwasu solnego, acetonu, organicznych barwników, soli chromu, rtęci i arszeniku. Odpady przemysłowe pochodzą z kilkuset garbarni, gorzelni i papierni zlokalizowanych wokół rzeki.
  • Co kilkanaście metrów z jakiegoś podwórza wypływa śmierdzący potok odchodów. Na niektórych odcinkach rzeki warstwa kału sięga kilku metrów. Woda jest tak gęsta, że nie sposób w niej pływać.
  • Wody Gangesu przenoszą cholerę, czerwonkę, żółtaczkę typu A, tyfus. Skażone są pola uprawne.
W dorzeczu Gangesu mieszka 0,5.miliarda ludzi. Spożywają wodę, piorą i myją się w niej. W rzece żyje wiele unikatowych gatunków zwierząt i roślin. Jak to zatem możliwe?
 
Badacze twierdzą, że to za sprawą bakteriofag. To mikroskopijne organizmy atakujące bakterie, które wykryli w wodach Gangesu. To właśnie one mają błyskawicznie eliminować choroby i zapobiegać ich rozpowszechnianiu się. Im więcej nieczystości, tym fagi mają więcej pożywienia i tym szybciej rozmnażają się. Ponadto, analizy chemiczne wykazały, że w Gangesie znajdują się duże ilości rozpuszczonego tlenu, dzięki czemu ludzkie i zwierzęce odpady rozkładają się ok. 25 razy szybciej.
 
Dla wyznawców hinduizmu, zanieczyszczenia rzeki i badania naukowców niewiele znaczą. Wiedzą swoje. Dla nich Ganges jest „świętą rzeką, matką Indii”. Wierzą, że da im zbawienie.
 
Rzece Ganges przyznaję kolor czarny. Tym razem barwa symbolizuje moc i autorytet, ale również śmierć.

Książka Niedotyklani – druga część cyklu Granice Ziemi, zabiera czytelnika w pordóż po teraźniejszości i przeszłości Indii. Utrzymana na granicy jawy i snu, przynosi niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Przeczytaj również:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

OKTALOGIA

OKTALOGIA – obejmuje dwa cykle Raport Ziemi (1-5) i Granice Ziemi (6-8). Książki zabierają czytelnika w podróż po teraźniejszości i przeszłości narodów. Przedstawiają fakty historyczne i aktualne dane. Pisane są z wykorzystaniem techniki strumienia świadomości, utrzymane na granicy jawy i snu przynoszą niezwykle oryginalną wizję rzeczywistości.

Chiny
Raport Ziemi

USA 
Raport Ziemi

Izrael
Raport Ziemi

Argentyna
Raport Ziemi

Australia
Raport Ziemi

Meksyk
Granice Ziemi

Indie
Granice Ziemi

Kanada
Granice Ziemi