Słowacja – Koszyce

Słowacja - Koszyce

11/11/2022

Koszyce to drugie pod względem wielkości miasto na Słowacji (liczy ok. 250 tysięcy mieszkańców) i serce regionu Karpat Wschodnich. Status Wolnego Miasta Królewskiego uzyskały w 1342 roku, choć historia tego miejsca sięga 1230 roku. Na przestrzeni wieków miasto przyjmowało różne nazwy: „Villa Cassa” (łacińska), „Kaschau” (niemiecka), „Kassa” (węgierska), „Košice” (słowacka). W XV wieku Koszyce były drugim pod względem wielkości miastem ówczesnych Węgier (liczyły siedem tysięcy mieszkańców). W 1918 roku zostały włączone do Republiki Czechosłowackiej, a w 1938—do Węgier. W 1945 rząd Czechosłowacji ogłosił Koszycki Program Rządowy, który określał powojenny kształt wolnej republiki.
Nad miastem góruje Katedra Św. Elżbiety—gotycka budowla powstała w latach 1378-1508. Jest to największa świątynia katolicka na Słowacji.
Dzień ten spędziłam bardzo intensywnie. Pogoda była piękna, więc udaliśmy się w plener. Najpierw do ZOO, a potem na wzgórze zamkowe, gdzie oglądaliśmy inscenizację walk rycerskich z 1305 roku. Po południu wstąpiliśmy do muzeum, aby zerknąć na Koszycki Skarb oraz „przenieść się w czasie”. Najbardziej zapamiętam wirtualną podróż z okularami na nosie: wchodziłam do średniowiecznych domów i głaskałam zwierzęta z tamtego okresu. Koszyce są super. Szkoda, że jutro muszę już wracać…
Koszyckie ZOO >>to trzecie pod względem wielkości ZOO w Europie (zajmuje 288 hektarów) oraz największe na Słowacji. Dla zwiedzających udostępnionych jest sto hektarów. Przebywa w nim 1200 zwierząt, należących do łącznie 285 gatunków.
Wzgórze widokowe Hradova (466 metrów n.p.m). >> W latach 1303-1307 wybudowano na nim zamek, po którym obecnie pozostały jedynie ruiny. Ze szczytu można podziwiać panoramę Koszyc, dolinę Homadu i Góry Slanskie. W 1986 roku wybudowano tam wieżę widokową (na miejscu starej, drewnianej), która ma dwadzieścia jeden metrów wysokości, a także leśny amfiteatr.
Koszycki Skarb w Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach >> to 2920 monet; dukaty, medale i łańcuch o długości dwustu czternastu centymetrów; pochodzą z XV, XVI oraz XVII wieku. Wykonane zostały ze złota najwyższej próby, łącznie ważą ponad 11 kilogramów. Zbiorów nie sposób wycenić, gdyż stanowią unikatową wartość historyczną. Widnieją na nich wizerunki władców, którzy panowali w całej ówczesnej Europie: w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Anglii, Rumunii czy w Polsce (np. Zygmunta II Augusta oraz Zygmunta III Wazy). Zbiory nazywane są „Koszyckim Skarbem”, ponieważ znaleziono je w 1935 roku w siedzibie Dyrekcji Finansowej. Ktoś je tam schował do małej, metalowej misy i ukrył pod podłogą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *