Szwecja – Sztokcholm

Szwecja - Sztokcholm

17/02/2023

Sztokholm dzisiaj. Byłam na Zamku Królewskim i w Parlamencie. Wysłuchałam mądrych ludzi i przemierzyłam centrum wzdłuż i wszerz. Było super. Zamieszczam relację, czyli zdjęcia plus krótko -o tym, co wiedzieć warto 🙂🙃
Sztokholm- stolica Szwecji; Początki miasta sięgają roku 1252. W połowie XV wieku uzyskało prawa miejskie, a stolicą oficjalnie zostało uznane w 1643 roku.
Miasto położone jest na czternastu wyspach, które znajdują się w środkowej części wschodniego wybrzeża półwyspu Skandynawskiego. Ponad 30% powierzchni miasta stanowią drogi wodne. Populacja liczy 1,5 -1,8 miliona osób; hrabstwa Sztokholm ponad 2,3 miliona. (W internecie danych tyle, co źródeł – więc nie gwarantuję za te liczby; teraz nie mam jak sprawdzić).
Pałac Królewski w Sztokholmie /Kungliga slotten/ – jest oficjalną siedzibą rodziny królewskiej i pełni funkcje reprezentacyjne (na codzień król i królowa mieszkają w Pałacu Drottningholm). W IX wieku w miejscu Pałacu znajdowała się drewniana osada Wikingów. W XIII wielu wybudowano fortecę, którą systematycznie powiększano i upiększano. W końcu powstał zamek, któremu nadano nazwę Trzy Korony i został siedzibą królów. W 1697 roku budowla niemal cała spłonęła, więc na jej miejscu wybudowano nową – w stylu barokowym. Obecny Pałac Królewski należy do największych w Europie, liczy ok. 600 komnat i innych pomieszczeń.
Karol XVI Gustaw jest królem Szwecji od 15 września 1973 roku; siódmym przedstawicielem dynastii Bernadotte; najdłużej panującym szwedzkim monarchą. W 1979 roku zmieniono prawo, by następcą tronu mogła zostać jego najstarsza córka Wiktoria. Król posiada jeszcze dwoje dzieci: Karola Filipa i Magdalenę.
Parlament /Riksdaghuset/. Parlament Królestwa Szwecji liczy 349 posłów. Jego pierwsze oficjalne posiedzenie odbyło się w 1527 roku. W 1866 roku nastąpiła jego demokratyzacja i od tej pory funkcjonuje jako jednoizbowy/ Riksdag / wybierany na 4 – letnią kadencję.
 
Sztokholm -drugi i ostani dzień zwiedzania. Niebo niebieskie, słonecznie, lecz zimny wiatr. Zobaczyliśmy trzy wspaniałe miejsca, załączam zdjęcia i polecam:
Muzeum Nobla; otwarte w 2001 roku, w setną rocznicę przyznania pierwszej nagrody. Dla mnie coś wspaniałego. Można znaleźć opis każdego laureata, zobaczyć kąciki’ pracy wybranych noblistów, ich cytaty. Mnie wciągnęło mini kino z filmami przedstawiającymi ich życie i dokonania. Na zakończenie kawa w kafejce i książka w sklepie z pamiątkami😊💪
Muzeum Vasa; oglądaliśmy ogromny okręt, który zatonął w 1627 roku podczas swojego pierwszego rejsu. Wyłowiono go po 333 latach i odrestaurowano. Wokół statku mnóstwo znalezisk, armaty, szkielety i podobizny pasażerów. Także mnóstwo informacji.
Muzeum Wikingow; wjechaliśmy kolejką w świat Sagi Ragnfrida (11 minutowa wycieczka). Ekspozycja i opisy zawierają wszystko, co o Wikingach trzeba wiedzieć: kiedy i gdzie żyli , z kim i gdzie walczyli, jak się ubierali, co jedli etc. Stał tam również prawdziwy Wiking, sporządzony na podstawie DNA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *